EKOLOGICKÝ FESTIVAL
Žijete v souladu s přírodou?
Nejsou vám cizí otázky životního prostředí?
V tom případě jste zváni na Výstaviště Kroměříž k účasti na první ročník ekologického festivalu.
V prostorách moderního areálu, kde výstavní haly plynule přechází v zastřešené pavilony s řadou překrásných tematických zahrad, se můžete těšit na širokou nabídku vystavovatelů. Od výrobců biopotravin až po autorizované prodejce elektromobilů. Akce je zaměřena také na ukázku moderních technologií a služeb, které přispívají k ochraně a obnově čistého životního prostředí.
V rámci festivalu proběhne v dnešní době tak žádaný a vyhledávaný ekojarmak a výsadba listnatých stromů v rámci areálu.
Hlavním cílem akce je ekologická výchova nové generace. Připravujeme spoustu ekologického poučení, ale také interaktivní zábavu pro celou rodinu.
Ukážeme vám jednoduché tipy, jak můžete každý den pomoci k čistší a zdravější planetě. Pro mnohé bude možná překvapením, že ve výsledku jsou takové kroky šetrné nejen k životnímu prostředí, ale také k vaší peněžence. Nabídneme ekologické výrobky pro každodenní život.
Děti a dospělí návštěvníci se mohou těšit na mobilní planetárium. Pobyt v projekční kopuli je v rámci akce ZDARMA. Moderní fulldome projekce slibuje mimořádné zážitky. Provedeme vás úchvatným podmořským světem, budete svědky života tropických stromů a nahlédnete až do nejvzdálenějších hlubin vesmíru.
EKO PLANETA určitě nabídne nejen zábavné, ale i poučné aktivity. Pokud máte zájem projet se AUTOVLÁČKEM, doporučuji navštívit výstaviště v Kroměříži během trvání festivalu. Vláček vás provede městem a ukáže vám nejen nejzajímavější památky, ale také další zajímavosti a krásy Kroměříže. Určitě si na jízdu s vláčkem připravte fotoaparát, abyste si mohli zachytit nádherné okamžiky z vaší cesty.
Po celou dobu akce bude provázet hudbou a slovem Milan Polášek. Čeká na vás také netradiční vystoupení tanečních orientálních skupin Shirine a Kharida a to pod vedením lektorky a choreografky Lenky Navrátilové. Jejich bohaté rekvizity a kostýmy si můžete prohlédnout na stánku Orient Otrokovice.
Organizátoři si pro vás připravili bohatý doplňkový program.
Od zajímavých přednášek :
- Radim Ondříšek - o ochraně pralesů
- Elisabeth Kapitánová - tropickém zemědělství
- Mgr. Dana Klímová Hřívová - Ekologický přístup a udržitelný životní styl v 21. století
- Tomáš Ryšavý - Princípy harmonického bydleni dle indického feng šuej
- Ing. Milan Drgáč -„Ekologické zemědělství a naše krajina“
- Ing. Zdenka Cachová -Jak si vytvořit lázně doma pro celou rodinu ?
- Ladislav Šíma - Mexiko bez cestovky a jazyků.
-
Ekojarmark:
- Čerstvé ovoce a zelenina z ČR a Kanárských ostrovů
- Domácí výrobky z ovoce a zeleniny
- Vegetariánská strava
- Zdravá výživa - potraviny bez lepku, sójové výrobky..
- Čistící prostředky šetrné k životnímu prostředí
- Bylinné čaje, byliny a produkty z nich
- Oblečení z recyklu
- Výrobky ze dřeva
- Čerstvé bylinky a květiny
- Bioprodukty, sýry
- Svíčky, mýdla, kosmetika, šperky..
Přes možnosti výměny oblečení v rámci aktuálního trendu udržitelnosti až po novinku a tím bude módní expozice oděvů budoucnosti.
Na akci EKO PLANETA Kroměříž proběhne VÝMĚNA OBLEČENÍ - UDRŽITELNOST
Vstup na výměnný bazar je podmíněn pěti kusy oblečení. Do této výměny se zařazují jen nezničené, pěkné kousky, které už Vám třeba nejsou, ale dokázaly by udělat parádu a radost někomu jinému. Máte šanci dát oblečení druhou šanci. Čeká nás výměnný bazar oblečení. Jak to funguje? Přineste alespoň pět kusů oblečení, které už neunosíte a odneste si cokoliv z toho, co přinesli ostatní, v jakémkoliv množství.
Zbylé oblečení se dostane opět do potřebných rukou. Pomoc dalším, přednostně sociálně slabším, finančně méně zabezpečeným lidem a také seniorům, Ti všichni vybrané oblečení a další materiální věci upotřebí. Touto formou se snažíme snížit spotřebu vstupních surovin na výrobu a držet se dnes tak aktuálního trendu udržitelnosti.
Otevírací doba
Sobota | 27. 5. 2023 9.00 - 18.00 |
Neděle | 28. 5. 2023 9.00 - 17.00 |
Vstupné
Dospělí | 100,- Kč |
Důchodci nad 65 let, ZTP | 50,- Kč |
Děti do 150 cm, ZTP/P + doprovod | ZDARMA |
Při opuštění areálu si u brány vyžádejte vrácenku pro opětovný návrat do areálu. Pokud tak neučiníte, bude Vám umožněn vstup po opětovném zaplacení vstupného.
PASTÝŘ NEBO ŠAMAN? Ekologický přístup a udržitelný životní styl v 21. století
Ačkoliv se člověk má tendenci považovat za střed vesmíru (antropocentrický pohled), čím dál intenzivněji se ukazuje, že je tato pozice v účinné ochraně přírody a ekologickém smýšlení neudržitelná.
Posun je však stále spíše teoretický a staré chápání ztěžuje zavádění ekologických opatření a návrat k respektu k přírodním procesům.
Proč? Jak?
To jsou otázky, na které se v přednášce zaměříme.
Podrobněji spolu prozkoumáme, jakou roli náš osobní přístup k udržitelnosti, přírodě a jejím zdrojům hraje v probíhajících celospolečenských změnách v ochraně přírody a krajiny.
Jako inspirace nám poslouží krátké zastavení u domorodých kultur severní Ameriky a Euroasie, které byly historickým příkladem ekologicky udržitelného života.
S novodobým trendem návratu k úctě k přírodě a hledání životního stylu, který vyrovná zachování přírody a civilizačního komfortu se zadíváme vstříc světlejším zítřkům.
Medailonek:
Mgr. Dana Klímová Hřívová vystudovala ekologickou a evoluční biologii na Masarykově univerzitě. Je lektorkou a autorkou kurzů zabývajících se osobním rozvojem, udržitelností a vztahy mezi člověkem, přírodou a vesmírem.
Ve své práci se zaměřuje na obnovu rovnováhy a harmonie na osobní úrovni pochopením, respektováním a přijetím zákonitostí přesahujících subjektivní realitu jedince.
Ekologické tropické zemědělství
Již několik let se věnujeme s manželem ekologickému tropickému zemědělství na ostrově La Palma.
V rámci dvoudenního přednáškového cyklu Vám představím naši hlavní plodinu, dračí ovoce. Velkou pozornost bych chtěla věnovat pěstování banánů, které jsou pro ekosystém ostrova velkou zátěží. Dále se budu věnovat pěstování manga, avokáda, marakuji a papáji. Přiblížím Vám úskalí ekologického zemědělství, transport ovoce, podmínky skladování, možnost zpracování a ráda odpovím na všechny dotazy.
Ostrov chutí La Palma
Farma Ostrov chutí působí na kanárském ostrově La Palma a zabývá se ekologickým pěstováním dračího ovoce, manga a maracuji. Díky velice příznivému subtropickému klimatu tohoto zeleného ostrova a bio způsobu produkujeme ovoce, které vyniká svojí sladkostí i skvělou chutí . Dračí ovoce dovážíme do České republiky a vsoučasné době je možné ovoce objednat na eshopu www.ostrovchuti.cz
MISE: AMAZONIE A MY
Bosque Medicinal - česko ekvádorský projekt na ochranu nejen amazonského pralesa . Asi každý už slyšel o nekonečném kácení v Amazonii, o rozsáhlých požárech, vyhánění původních obyvatel z jejich teritorii na úkor těžařských ambicí korporací, kontaminaci vodních zdrojů apod. A proti tomu velké celosvětové úsilí zabránit této katastrofě, která ale neustále pokračuje.
Existuje v tomhle procesu ochrany nějaká výrazná česká stopa? Jací lidé jsou iniciátory aktivit uprostřed amazonského pralesa kdesi v Ekvádoru? Co je pro ně tak důležitého v nepropustných pralesech, že si toho cení mnohdy více než místní? Jaké znalosti jsou tam ukryty? Máme vůbec morální právo přesvědčovat místní, ať nedrancujou přírodní bohatství pro své potřeby, když my to děláme už stovky let? Kvůli čemu se pralesy kácejí? Proč je důležité zachovat tradiční techniky léčitelství, osvědčené tisíci léty praxe, když je zde moderní medicína?
Radim Ondříšek, koordinátor projektu Bosque Medicinal - v překladu Léčivý les, vás zve na přednášku o tom, jak se obyčejný člověk od nás rozhodne aktivně podílet na ochraně pralesa kdesi v Jížní Americe, jaký to má osobní i širší přínos pro přímé aktéry projektu i jejich okolí jak v místě samém, tak i zde v ČR.
Dozvíte se, které univerzity se podílejí na projektu, co to přináší studentům i akademikům. Co tam vlastně jezdí studovat , jaké vědecké práce tam realizují.
Také se dozvíte, co inspiruje dobrovolníky, kteří přijíždějí na stanici v srdci horského deštného/mlžného pralesa pracovat na své náklady, aby znovuoživili vykácené plochy, monitorovali území proti pytlákům a nelegální těžbě, sdíleli s místními komunitami potřebu udržet si původní tradice a ubránit se asimilaci do civilizačního průměru a pastí.
Radim Ondříšek - spoluzakladatel a místopředseda českého spolku Forest.Ink z.s., který se věnuje ochraně přírodního bohatství a tradičního způsobu života původních kultur
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/422235100161004/
„Ekologické zemědělství a naše krajina“
Milan Drgáč je za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, regionální centrum Bílé Karpaty.
Starodávné poznání Vaastu pro trvalou udržitelnost života na Zemi v harmonii se životem prostředí.
Princípy harmonického bydleni dle indického feng šuej, návod jak žiť zivot v hojnosti a ekonomickém rozvoji a zároveň udržovať ekologii
MISE: AMAZONIE A MY
Bosque Medicinal - česko ekvádorský projekt na ochranu nejen amazonského pralesa.
Asi každý už slyšel o nekonečném kácení v Amazonii, o rozsáhlých požárech, vyhánění původních obyvatel z jejich teritorii na úkor těžařských ambicí korporací, kontaminaci vodních zdrojů apod. A proti tomu velké celosvětové úsilí zabránit této katastrofě, která ale neustále pokračuje.
Existuje v tomhle procesu ochrany nějaká výrazná česká stopa? Jací lidé jsou iniciátory aktivit uprostřed amazonského pralesa kdesi v Ekvádoru? Co je pro ně tak důležitého v nepropustných pralesech, že si toho cení mnohdy více než místní? Jaké znalosti jsou tam ukryty? Máme vůbec morální právo přesvědčovat místní, ať nedrancujou přírodní bohatství pro své potřeby, když my to děláme už stovky let? Kvůli čemu se pralesy kácejí? Proč je důležité zachovat tradiční techniky léčitelství, osvědčené tisíci léty praxe, když je zde moderní medicína?
Radim Ondříšek, koordinátor projektu Bosque Medicinal - v překladu Léčivý les, vás zve na přednášku o tom, jak se obyčejný člověk od nás rozhodne aktivně podílet na ochraně pralesa kdesi v Jížní Americe, jaký to má osobní i širší přínos pro přímé aktéry projektu i jejich okolí jak v místě samém, tak i zde v ČR.
Dozvíte se, které univerzity se podílejí na projektu, co to přináší studentům i akademikům. Co tam vlastně jezdí studovat , jaké vědecké práce tam realizují.
Také se dozvíte, co inspiruje dobrovolníky, kteří přijíždějí na stanici v srdci horského deštného/mlžného pralesa pracovat na své náklady, aby znovuoživili vykácené plochy, monitorovali území proti pytlákům a nelegální těžbě, sdíleli s místními komunitami potřebu udržet si původní tradice a ubránit se asimilaci do civilizačního průměru a pastí.
Radim Ondříšek - spoluzakladatel a místopředseda českého spolku Forest.Ink z.s., který se věnuje ochraně přírodního bohatství a tradičního způsobu života původních kultur
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/422235100161004/
Jak si vytvořit lázně doma pro celou rodinu ?
Většina lidí si přeje zestárnout ve zdraví a s nezlomnou chutí do života. Ale jak na to?
Fyzikální cévní terapie BEMER je aplikace, která cíleně ovlivňuje centrální funkce v těle. Je zcela bez chemie a
jakýchkoli „zázračných prostředků“. Vypadá to jako nějaká kouzla, ale je to prostá fyzika!
Výsledek: Aplikace BEMER může podpořit proces zásobování buněk živinami a kyslíkem i odstraňování finálních produktů látkové výměny.
Může mít vliv na podporu celou cévní soustavu, zvýšení výkonnosti, podporu regenerace ve fázi odpočinku, podporu hojení ran, zlepšení relaxace, zmírnění bolestí ve spodní části zad, zlepšení celkové pohody aj.
Krása myšlenky BEMER spočívá v její jednoduchosti. Stačí zapnout, lehnout si na podložku a jednoduše si užíváte.
Mexiko bez cestovky a jazyků.